SR752C224KAATR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR752C224KAATR1
SR752C224KAATR1
Part Number
SR752C224KAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL
Data sheet
SR752C224KAATR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR752C224KAATR1
Comments
    SR752C224KAATR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C