SR768C224MARTR1
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SR768C224MARTR1
SR768C224MARTR1
Part Number
SR768C224MARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.22UF 400V X7R RADIAL
Data sheet
SR768C224MARTR1.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SR768C224MARTR1
Comments
    SR768C224MARTR1 Specifications
    SeriesSkyCap® SR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead StyleFormed Leads
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated400V
    Size / Dimension0.500" L x 0.175" W (12.70mm x 4.45mm)
    Height - Seated (Max)0.560" (14.22mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C