SV2220BB107M250LLW-5R
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
SV2220BB107M250LLW-5R
SV2220BB107M250LLW-5R
Part Number
SV2220BB107M250LLW-5R
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 100UF 25V X7R SMD
Data sheet
SV2220BB107M250LLW-5R.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
SV2220BB107M250LLW-5R
Comments
    SV2220BB107M250LLW-5R Specifications
    SeriesSV2220
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Stacked)
    Tolerance±20%
    Lead StyleL-Lead
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 5 L-Lead
    Thickness (Max)0.300" (7.62mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.575" L x 0.300" W (14.60mm x 7.62mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C