UQCL2A270JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
UQCL2A270JAT2A
UQCL2A270JAT2A
Part Number
UQCL2A270JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 27PF 200V 0402
Data sheet
UQCL2A270JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
UQCL2A270JAT2A
Comments
    UQCL2A270JAT2A Specifications
    SeriesUQ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C