W2L1ZC223MAT1S
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
W2L1ZC223MAT1S
W2L1ZC223MAT1S
Part Number
W2L1ZC223MAT1S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0508
Data sheet
W2L1ZC223MAT1S.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
W2L1ZC223MAT1S
Comments
    W2L1ZC223MAT1S Specifications
    SeriesIDC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C