805F2K5E
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
805F2K5E
805F2K5E
Part Number
805F2K5E
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 5W
Data sheet
805F2K5E.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
805F2K5E
Comments
    805F2K5E Specifications
    SeriesMetal-Mite®89
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance2.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.330" (8.38mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Temperature Coefficient±20ppm/°C
    805F2K5E FAQ
    1. How to order 805F2K5E on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the 805F2K5E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 805F2K5E?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 805F2K5E.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as 805F2K5E pin diagram, 805F2K5E datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    805F2K5E Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    805F2K5E Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.