AH1504R700JE66
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
AH1504R700JE66
AH1504R700JE66
Part Number
AH1504R700JE66
Description
AH150 4.7 5% E66 E3
Data sheet
AH1504R700JE66.pdf
Delivery Services
AH1504R700JE66
Comments
    AH1504R700JE66 Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance4.7 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)150W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension3.858" L x 1.890" W (98.00mm x 48.00mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    AH1504R700JE66 FAQ
    1. How to order AH1504R700JE66 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the AH1504R700JE66 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AH1504R700JE66?
    AH1504R700JE66 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    AH1504R700JE66 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.