AHA500FB-47R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
AHA500FB-47R
AHA500FB-47R
Part Number
AHA500FB-47R
Description
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 5W
Data sheet
AHA500FB-47R.pdf
Delivery Services
AHA500FB-47R
Comments
    AHA500FB-47R Specifications
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance47 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    AHA500FB-47R FAQ
    1. How to order AHA500FB-47R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the AHA500FB-47R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AHA500FB-47R?
    AHA500FB-47R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    AHA500FB-47R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.