AHA50AJB-220R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
AHA50AJB-220R
AHA50AJB-220R
Part Number
AHA50AJB-220R
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 220 OHM 1
Data sheet
AHA50AJB-220R.pdf
Delivery Services
AHA50AJB-220R
Comments
    AHA50AJB-220R Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance220 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    AHA50AJB-220R FAQ
    1. How to order AHA50AJB-220R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the AHA50AJB-220R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AHA50AJB-220R?
    AHA50AJB-220R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    AHA50AJB-220R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.