C1500K10R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
C1500K10R
C1500K10R
Part Number
C1500K10R
Manufacturer
WEC
Description
1500W 10 OHMS SILI CORRIB 10%
Data sheet
C1500K10R.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
C1500K10R
Comments
    C1500K10R Specifications
    SeriesC1500
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance10 Ohms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1500W
    Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension2.500" Dia x 20.000" L (63.50mm x 508.00mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Temperature Coefficient±400ppm/°C
    C1500K10R FAQ
    1. How to order C1500K10R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the C1500K10R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1500K10R?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C1500K10R.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    C1500K10R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    C1500K10R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.