C300K2R0
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
C300K2R0
C300K2R0
Part Number
C300K2R0
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 10% 300W
Data sheet
C300K2R0.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
C300K2R0
Comments
    C300K2R0 Specifications
    SeriesCorrib®280
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance2 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)300W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 400°C
    Temperature Coefficient±400ppm/°C
    C300K2R0 FAQ
    1. How to order C300K2R0 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the C300K2R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C300K2R0?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C300K2R0.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as C300K2R0 pin diagram, C300K2R0 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    C300K2R0 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    C300K2R0 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.