FSE009006E6R25KE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FSE009006E6R25KE
FSE009006E6R25KE
Part Number
FSE009006E6R25KE
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Description
RES CHAS MNT 6.25 OHM 10% 90W
Data sheet
FSE009006E6R25KE.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
FSE009006E6R25KE
Comments
    FSE009006E6R25KE Specifications
    SeriesFSE
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance6.25 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)90W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
    Coating, Housing TypeSilicone Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±400ppm/°C
    FSE009006E6R25KE FAQ
    1. How to order FSE009006E6R25KE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FSE009006E6R25KE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FSE009006E6R25KE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FSE009006E6R25KE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FSE009006E6R25KE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.