FSE030020E25R0KE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FSE030020E25R0KE
FSE030020E25R0KE
Part Number
FSE030020E25R0KE
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 300W
Data sheet
FSE030020E25R0KE.pdf
Delivery Services
FSE030020E25R0KE
Comments
    FSE030020E25R0KE Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance25 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)300W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension1.130" Dia x 8.500" L (28.70mm x 215.90mm)
    Coating, Housing TypeSilicone Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    FSE030020E25R0KE FAQ
    1. How to order FSE030020E25R0KE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FSE030020E25R0KE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FSE030020E25R0KE?
    FSE030020E25R0KE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FSE030020E25R0KE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.