FSE100022E2R80KE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FSE100022E2R80KE
FSE100022E2R80KE
Part Number
FSE100022E2R80KE
Description
RES CHAS MNT 2.8 OHM 10% 1000W
Data sheet
FSE100022E2R80KE.pdf
Delivery Services
FSE100022E2R80KE
Comments
    FSE100022E2R80KE Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance2.8 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1000W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension2.500" Dia x 15.000" L (63.50mm x 381.00mm)
    Coating, Housing TypeSilicone Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±400ppm/°C
    FSE100022E2R80KE FAQ
    1. How to order FSE100022E2R80KE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FSE100022E2R80KE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FSE100022E2R80KE?
    FSE100022E2R80KE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FSE100022E2R80KE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.