FST10-140-BKTS
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FST10-140-BKTS
FST10-140-BKTS
Part Number
FST10-140-BKTS
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Description
RES CHAS MNT 140 OHM 5% 12W
Data sheet
FST10-140-BKTS.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
FST10-140-BKTS
Comments
    FST10-140-BKTS Specifications
    SeriesFST
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance140 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets
    Size / Dimension0.311" Dia x 1.748" L (7.90mm x 44.40mm)
    Coating, Housing TypeSilicone Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    FST10-140-BKTS FAQ
    1. How to order FST10-140-BKTS on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FST10-140-BKTS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FST10-140-BKTS?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FST10-140-BKTS Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FST10-140-BKTS Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.