FVOT1011E125R0JE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FVOT1011E125R0JE
FVOT1011E125R0JE
Part Number
FVOT1011E125R0JE
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Description
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 10W
Data sheet
FVOT1011E125R0JE.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
FVOT1011E125R0JE
Comments
    FVOT1011E125R0JE Specifications
    SeriesFVOT
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance125 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial, Flat Oval
    Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
    Size / Dimension0.752" L x 0.375" W (19.10mm x 9.53mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)0.343" (8.71mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    FVOT1011E125R0JE FAQ
    1. How to order FVOT1011E125R0JE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FVOT1011E125R0JE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FVOT1011E125R0JE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FVOT1011E125R0JE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FVOT1011E125R0JE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.