FVTS10R1E25R00JE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FVTS10R1E25R00JE
FVTS10R1E25R00JE
Part Number
FVTS10R1E25R00JE
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 12W
Data sheet
FVTS10R1E25R00JE.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
FVTS10R1E25R00JE
Comments
    FVTS10R1E25R00JE Specifications
    SeriesFVTS
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleCombo Leads
    Resistance25 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    FVTS10R1E25R00JE FAQ
    1. How to order FVTS10R1E25R00JE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FVTS10R1E25R00JE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FVTS10R1E25R00JE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FVTS10R1E25R00JE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FVTS10R1E25R00JE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.