FVTS10R1E900R0JE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
FVTS10R1E900R0JE
FVTS10R1E900R0JE
Part Number
FVTS10R1E900R0JE
Description
RES CHAS MNT 900 OHM 5% 12W
Data sheet
FVTS10R1E900R0JE.pdf
Delivery Services
FVTS10R1E900R0JE
Comments
    FVTS10R1E900R0JE Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleCombo Leads
    Resistance900 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    FVTS10R1E900R0JE FAQ
    1. How to order FVTS10R1E900R0JE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FVTS10R1E900R0JE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FVTS10R1E900R0JE?
    FVTS10R1E900R0JE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    FVTS10R1E900R0JE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.