HLT22507Z500R0KJ
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
HLT22507Z500R0KJ
HLT22507Z500R0KJ
Part Number
HLT22507Z500R0KJ
Description
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 225W
Data sheet
HLT22507Z500R0KJ.pdf
Delivery Services
HLT22507Z500R0KJ
Comments
    HLT22507Z500R0KJ Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance500 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)225W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
    Coating, Housing TypeSilicone Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±30ppm/°C
    HLT22507Z500R0KJ FAQ
    1. How to order HLT22507Z500R0KJ on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the HLT22507Z500R0KJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HLT22507Z500R0KJ?
    HLT22507Z500R0KJ Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    HLT22507Z500R0KJ Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.