HPK600K10000R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
HPK600K10000R
HPK600K10000R
Part Number
HPK600K10000R
Manufacturer
Vishay Huntington Electric Inc.
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 10% 600W
Data sheet
HPK600K10000R.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
HPK600K10000R
Comments
    HPK600K10000R Specifications
    SeriesHPK600
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance10 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)600W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
    Coating, Housing TypeEpoxy Coated
    Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Temperature Coefficient±150ppm/°C
    HPK600K10000R FAQ
    1. How to order HPK600K10000R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the HPK600K10000R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HPK600K10000R?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    HPK600K10000R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    HPK600K10000R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.