HPK600K1000R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
HPK600K1000R
HPK600K1000R
Part Number
HPK600K1000R
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 600W
Data sheet
HPK600K1000R.pdf
Delivery Services
HPK600K1000R
Comments
    HPK600K1000R Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)600W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
    Coating, Housing TypeEpoxy Coated
    Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Temperature Coefficient±150ppm/°C
    HPK600K1000R FAQ
    1. How to order HPK600K1000R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the HPK600K1000R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HPK600K1000R?
    HPK600K1000R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    HPK600K1000R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.