HPK600K5R
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
HPK600K5R
HPK600K5R
Part Number
HPK600K5R
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 600W
Data sheet
HPK600K5R.pdf
Delivery Services
HPK600K5R
Comments
    HPK600K5R Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)600W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
    Coating, Housing TypeEpoxy Coated
    Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Temperature Coefficient±150ppm/°C
    HPK600K5R FAQ
    1. How to order HPK600K5R on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the HPK600K5R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HPK600K5R?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HPK600K5R.
    HPK600K5R Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    HPK600K5R Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.