L25J3K5E
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
L25J3K5E
L25J3K5E
Part Number
L25J3K5E
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 3.5K OHM 5% 25W
Data sheet
L25J3K5E.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
L25J3K5E
Comments
    L25J3K5E Specifications
    Series270
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance3.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)25W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±260ppm/°C
    L25J3K5E FAQ
    1. How to order L25J3K5E on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the L25J3K5E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L25J3K5E?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L25J3K5E.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as L25J3K5E pin diagram, L25J3K5E datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    L25J3K5E Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    L25J3K5E Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.