LPS0300L6R40FB
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
LPS0300L6R40FB
LPS0300L6R40FB
Part Number
LPS0300L6R40FB
Description
RES 6.4 OHM
Data sheet
LPS0300L6R40FB.pdf
Delivery Services
LPS0300L6R40FB
Comments
    LPS0300L6R40FB Specifications
    SeriesLPS 300
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance6.4 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)300W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
    Coating, Housing Type-
    Height - Seated (Max)1.055" (26.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 120°C
    Temperature Coefficient±300ppm/°C
    LPS0300L6R40FB FAQ
    1. How to order LPS0300L6R40FB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the LPS0300L6R40FB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LPS0300L6R40FB?
    LPS0300L6R40FB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    LPS0300L6R40FB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.