LPSA800L4R70JB
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
LPSA800L4R70JB
LPSA800L4R70JB
Part Number
LPSA800L4R70JB
Description
LPSA 800 L 4U7 5% BO15
Data sheet
LPSA800L4R70JB.pdf
Delivery Services
LPSA800L4R70JB
Comments
    LPSA800L4R70JB Specifications
    Tolerance±5%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance4.7 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)800W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureScrew Holes
    Size / Dimension2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
    Coating, Housing Type-
    Height - Seated (Max)1.055" (26.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Temperature Coefficient±300ppm/°C
    LPSA800L4R70JB FAQ
    1. How to order LPSA800L4R70JB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the LPSA800L4R70JB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LPSA800L4R70JB?
    LPSA800L4R70JB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    LPSA800L4R70JB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.