MOX-J-022506FE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
MOX-J-022506FE
MOX-J-022506FE
Part Number
MOX-J-022506FE
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 250M OHM 1% 75W
Data sheet
MOX-J-022506FE.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
MOX-J-022506FE
Comments
    MOX-J-022506FE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance250 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)75W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets
    Size / Dimension0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
    Coating, Housing TypeCeramic
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 180°C
    Temperature Coefficient50ppm/°C
    MOX-J-022506FE FAQ
    1. How to order MOX-J-022506FE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MOX-J-022506FE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MOX-J-022506FE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MOX-J-022506FE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    MOX-J-022506FE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.