NH0501R000FC02
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
NH0501R000FC02
NH0501R000FC02
Part Number
NH0501R000FC02
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Data sheet
NH0501R000FC02.pdf
Delivery Services
NH0501R000FC02
Comments
    NH0501R000FC02 Specifications
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance1 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.625" (15.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    NH0501R000FC02 FAQ
    1. How to order NH0501R000FC02 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the NH0501R000FC02 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of NH0501R000FC02?
    NH0501R000FC02 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    NH0501R000FC02 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.