PC-501R500KE66BKT
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
PC-501R500KE66BKT
PC-501R500KE66BKT
Part Number
PC-501R500KE66BKT
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 10%
Data sheet
PC-501R500KE66BKT.pdf
Delivery Services
PC-501R500KE66BKT
Comments
    PC-501R500KE66BKT Specifications
    FeaturesFlame Proof, Safety
    Tolerance±10%
    Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
    Resistance1.5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseRadial, Rectangular Case
    Mounting FeatureBrackets
    Size / Dimension3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
    Coating, Housing TypeCeramic
    Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Temperature Coefficient±300ppm/°C
    PC-501R500KE66BKT FAQ
    1. How to order PC-501R500KE66BKT on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the PC-501R500KE66BKT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PC-501R500KE66BKT?
    PC-501R500KE66BKT Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    PC-501R500KE66BKT Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.