PFE5KR120E
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
PFE5KR120E
PFE5KR120E
Part Number
PFE5KR120E
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 0.12 OHM 10% 994W
Data sheet
PFE5KR120E.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
PFE5KR120E
Comments
    PFE5KR120E Specifications
    SeriesPowr-Rib®PFE
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance120 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)994W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets
    Size / Dimension-
    Coating, Housing TypeCeramic
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 350°C
    Temperature Coefficient±300ppm/°C
    PFE5KR120E FAQ
    1. How to order PFE5KR120E on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the PFE5KR120E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PFE5KR120E?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    PFE5KR120E Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    PFE5KR120E Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.