RCEC400GS1003JB
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RCEC400GS1003JB
RCEC400GS1003JB
Part Number
RCEC400GS1003JB
Manufacturer
Vishay Sfernice
Description
RCEC 400 GS 100K 5% BO20
Data sheet
RCEC400GS1003JB.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
RCEC400GS1003JB
Comments
    RCEC400GS1003JB Specifications
    SeriesRCEC 400
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±5%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance100 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)400W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.598" L x 1.575" W (66.00mm x 40.00mm)
    Coating, Housing Type-
    Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Temperature Coefficient±150ppm/°C
    RCEC400GS1003JB FAQ
    1. How to order RCEC400GS1003JB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RCEC400GS1003JB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCEC400GS1003JB?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    RCEC400GS1003JB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RCEC400GS1003JB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.