RER40F2150RC02
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RER40F2150RC02
RER40F2150RC02
Part Number
RER40F2150RC02
Description
RES CHAS MNT 215 OHM 1% 5W
Data sheet
RER40F2150RC02.pdf
Delivery Services
RER40F2150RC02
Comments
    RER40F2150RC02 Specifications
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance215 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateR (0.01%)
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.335" (8.51mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±20ppm/°C
    RER40F2150RC02 FAQ
    1. How to order RER40F2150RC02 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RER40F2150RC02 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RER40F2150RC02?
    RER40F2150RC02 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RER40F2150RC02 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.