RER65F4991MCSL
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RER65F4991MCSL
RER65F4991MCSL
Part Number
RER65F4991MCSL
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 10W
Data sheet
RER65F4991MCSL.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
RER65F4991MCSL
Comments
    RER65F4991MCSL Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
    RoHSRoHS
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance4.99 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateM (1%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.405" (10.29mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±20ppm/°C
    RER65F4991MCSL FAQ
    1. How to order RER65F4991MCSL on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RER65F4991MCSL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RER65F4991MCSL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    RER65F4991MCSL Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RER65F4991MCSL Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.