RER65F5361PCSL
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RER65F5361PCSL
RER65F5361PCSL
Part Number
RER65F5361PCSL
Description
RES CHAS MNT 5.36K OHM 1% 10W
Data sheet
RER65F5361PCSL.pdf
Delivery Services
RER65F5361PCSL
Comments
    RER65F5361PCSL Specifications
    FeaturesMilitary, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance5.36 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure RateP (0.1%)
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.405" (10.29mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±20ppm/°C
    RER65F5361PCSL FAQ
    1. How to order RER65F5361PCSL on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RER65F5361PCSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RER65F5361PCSL?
    RER65F5361PCSL Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RER65F5361PCSL Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.