RH10015R00FJ01
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RH10015R00FJ01
RH10015R00FJ01
Part Number
RH10015R00FJ01
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 100W
Data sheet
RH10015R00FJ01.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
RH10015R00FJ01
Comments
    RH10015R00FJ01 Specifications
    SeriesRH
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance15 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)100W
    Package / CaseAxial, Box
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension3.500" L x 2.812" W (88.90mm x 71.42mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)1.781" (45.24mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C
    Temperature Coefficient±20ppm/°C
    RH10015R00FJ01 FAQ
    1. How to order RH10015R00FJ01 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RH10015R00FJ01 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RH10015R00FJ01?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    RH10015R00FJ01 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RH10015R00FJ01 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.