RPS0500AL10R0JB
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RPS0500AL10R0JB
RPS0500AL10R0JB
Part Number
RPS0500AL10R0JB
Manufacturer
Vishay Sfernice
Description
RPS 500A L 10U 5% BO15
Data sheet
RPS0500AL10R0JB.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
RPS0500AL10R0JB
Comments
    RPS0500AL10R0JB Specifications
    SeriesRPS 500
    RoHSRoHS
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Lead StyleM4 Threaded
    Resistance10 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)500W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.874" L x 2.362" W (73.00mm x 60.00mm)
    Coating, Housing TypeAluminum Oxide
    Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Temperature Coefficient±150ppm/°C
    RPS0500AL10R0JB FAQ
    1. How to order RPS0500AL10R0JB on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RPS0500AL10R0JB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RPS0500AL10R0JB?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    RPS0500AL10R0JB Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RPS0500AL10R0JB Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.