RSO25168C10R5JB04
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
RSO25168C10R5JB04
RSO25168C10R5JB04
Part Number
RSO25168C10R5JB04
Description
RSO 25X168 CS 10U5 5% BO4
Data sheet
RSO25168C10R5JB04.pdf
Delivery Services
RSO25168C10R5JB04
Comments
    RSO25168C10R5JB04 Specifications
    SeriesRSO
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleSolder Lugs
    Resistance10.5 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)200W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Mounting FeatureBrackets (not included)
    Size / Dimension1.535" Dia x 6.614" L (39.00mm x 168.00mm)
    Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Temperature Coefficient-
    RSO25168C10R5JB04 FAQ
    1. How to order RSO25168C10R5JB04 on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the RSO25168C10R5JB04 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RSO25168C10R5JB04?
    RSO25168C10R5JB04 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    RSO25168C10R5JB04 Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.