TA1K0PH2R50K
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
TA1K0PH2R50K
TA1K0PH2R50K
Part Number
TA1K0PH2R50K
Manufacturer
WEC
Description
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 1000W
Data sheet
TA1K0PH2R50K.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
TA1K0PH2R50K
Comments
    TA1K0PH2R50K Specifications
    SeriesTAP1000
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±10%
    Lead Style#10-32 Threaded
    Resistance2.5 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1000W
    Package / CaseBox
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
    Coating, Housing TypeEpoxy Coated
    Height - Seated (Max)1.548" (39.31mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Temperature Coefficient±250ppm/°C
    TA1K0PH2R50K FAQ
    1. How to order TA1K0PH2R50K on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the TA1K0PH2R50K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TA1K0PH2R50K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    TA1K0PH2R50K Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    TA1K0PH2R50K Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.