WFH90W100JE
Home > All Products > Resistors > Chassis Mount Resistors
WFH90W100JE
WFH90W100JE
Part Number
WFH90W100JE
Manufacturer
WEC
Description
RES ALUM HOUSED WW 100 OHM 90W
Data sheet
WFH90W100JE.pdf
Category
Chassis Mount Resistors
Delivery Services
WFH90W100JE
Comments
    WFH90W100JE Specifications
    SeriesWFH
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleWire Terminal
    Resistance100 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)90W
    Package / CaseRadial, Rectangular Case
    Mounting FeatureFlanges
    Size / Dimension2.756" L x 2.008" W (70.00mm x 51.00mm)
    Coating, Housing TypeAluminum
    Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 220°C
    Temperature Coefficient-
    WFH90W100JE FAQ
    1. How to order WFH90W100JE on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the WFH90W100JE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WFH90W100JE?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    WFH90W100JE Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    HS50 R22 J HS50 R22 J HS50 R22 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 50W View
    HS50 R33 J HS50 R33 J HS50 R33 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W View
    HS50 180R J HS50 180R J HS50 180R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W View
    HS50 R68 J HS50 R68 J HS50 R68 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W View
    HS50 1R5 J HS50 1R5 J HS50 1R5 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W View
    HS50 3R9 J HS50 3R9 J HS50 3R9 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W View
    HS50 820R J HS50 820R J HS50 820R J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W View
    HS50 33K J HS50 33K J HS50 33K J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 33K OHM 5% 50W View
    HS50 R47 J HS50 R47 J HS50 R47 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W View
    HS50 1R8 J HS50 1R8 J HS50 1R8 J Ohmite 5000 RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 50W View
    WFH90W100JE Quality guarantee
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.