35025R6JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
35025R6JT
35025R6JT
Part Number
35025R6JT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 3502 5R6 5%
Data sheet
35025R6JT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
35025R6JT
Comments
    35025R6JT Specifications
    Series3502, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance5.6 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±200ppm/°C