35208R2JT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
35208R2JT
35208R2JT
Part Number
35208R2JT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2512
Data sheet
35208R2JT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
35208R2JT
Comments
    35208R2JT Specifications
    Series3520, CGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance8.2 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±350ppm/°C