35213K6FT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
35213K6FT
35213K6FT
Part Number
35213K6FT
Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 2W 2512
Data sheet
35213K6FT.pdf
Delivery Services
35213K6FT
Comments
    35213K6FT Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance3.6 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C