3521820RFT
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
3521820RFT
3521820RFT
Part Number
3521820RFT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 820 OHM 1% 2W 2512
Data sheet
3521820RFT.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
3521820RFT
Comments
    3521820RFT Specifications
    Series3521, CGS
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance820 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C