605SJR00500E
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
605SJR00500E
605SJR00500E
Part Number
605SJR00500E
Description
RES 0.005 OHM 5% 1/2W L BEND
Data sheet
605SJR00500E.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
605SJR00500E
Comments
    605SJR00500E Specifications
    Series60S
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance5 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseStrip, L Bend
    Size / Dimension0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm)
    Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±100ppm/°C