610SJR00200E
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
610SJR00200E
610SJR00200E
Part Number
610SJR00200E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.002 OHM 5% 1W C BEND
Data sheet
610SJR00200E.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
610SJR00200E
Comments
    610SJR00200E Specifications
    Series60S
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance2 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseStrip, C Bend
    Size / Dimension0.441" L x 0.126" W (11.20mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.154" (3.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD
    Temperature Coefficient±350ppm/°C