AC0603FR-07316KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
AC0603FR-07316KL
AC0603FR-07316KL
Part Number
AC0603FR-07316KL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
AC0603FR-07316KL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
AC0603FR-07316KL
Comments
    AC0603FR-07316KL Specifications
    SeriesAC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance316 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±100ppm/°C