AC1210FR-07255RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
AC1210FR-07255RL
AC1210FR-07255RL
Part Number
AC1210FR-07255RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 1210
Data sheet
AC1210FR-07255RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
AC1210FR-07255RL
Comments
    AC1210FR-07255RL Specifications
    SeriesAC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance255 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±100ppm/°C