AF0805FR-0752K3L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
AF0805FR-0752K3L
AF0805FR-0752K3L
Part Number
AF0805FR-0752K3L
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
AF0805FR-0752K3L.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
AF0805FR-0752K3L
Comments
    AF0805FR-0752K3L Specifications
    SeriesAF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance52.3 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±100ppm/°C