AS08J1R00ET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
AS08J1R00ET
AS08J1R00ET
Part Number
AS08J1R00ET
Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 0805
Data sheet
AS08J1R00ET.pdf
Delivery Services
AS08J1R00ET
Comments
    AS08J1R00ET Specifications
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance1 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±400ppm/°C