CPF-A-0402B2K1E
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
CPF-A-0402B2K1E
CPF-A-0402B2K1E
Part Number
CPF-A-0402B2K1E
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
CPF-A-0402B2K1E.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
CPF-A-0402B2K1E
Comments
    CPF-A-0402B2K1E Specifications
    SeriesCPF-A, Neohm
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance2.1 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C