CPF0402B316KE1.pdf
| Series | CPF |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 316 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |